AUTOCAD BAK DOSYASI NEDİR? NASIL AÇILIR?

Autocad bilindiği gibi teknolojik açıdan gelişmiş programlardan biridir. Belirli süredir mimari ve inşaat sektörleri arasında sıkça kullanılmaktadır. Bir teknik çizim programı olan Autocad programı, her yapının çizimlerinde oldukça etkili bir çalışma sergilemektedir. Özellikle 3 boyutlu çizimlerin yapılması autocad programının önemini artırmaktadır. Autocad programı içerisinde herhangi bir dosya kaydetmeniz halinde bak dosyası adı altında bir dosya açılmaktadır. Genel olarak çoğu kullanıcı bu dosyanın ne işe yaradığına dair herhangi bir fikir sunamaz. Bak dosyası, backup kelimesinden gelen bir dosya ismine sahiptir. Autocad bak dosyası nedir? Nasıl açılır sorusuna da bu noktada detaylı bir cevap verilmesi gerekmektedir.
Autocad bak dosyası nedir? Nasıl açılır? Sorusu sorulduğunda ilk olarak bak dosyasının işlevini anlatmak gerekmektedir. Programın genel uzantısından farklı olarak çalışan autocad bak uzantısı, bir proje üzerinde çalışılırken, projenin bir önceki işlemlerinin tutulduğu yedek dosyayı göstermektedir. Autocad bak dosyası, çizimlerde herhangi bir hata olması halinde aniden kapanan ya da programın ani bir hatası ile sorun oluştuğunda, kurtarıcı dosyadır. Autocad bak dosyası nedir? Nasıl açılır? Sorusunda bak uzantısının ne işe yaradığı ve ne olduğu anlatılmış olmasına rağmen nasıl açılacağı daha önemli bir konudur.

Autocad Bak Uzantılı Dosyası Nasıl Açılır?
Autocad çizimler için herhangi bir hatada sorun oluşmaması adına yedek dosya oluşturur. Bu dosya bak uzantısı ile kaydedilmektedir. Autocad bak dosyası nedir? Nasıl açılır? Sorusunda, bak dosyasının açılması için çeşitli işlem yapılması gerekmektedir. Açmak istediğiniz autocad bak uzantılı dosya için hangi isimle kaydettiyseniz örneğin “yeniproje.bak” dosyası olarak yer alıyorsa, proje ismini “yeniproje.dwg” ismiyle kaydederek, bak dosyasını açabilirsiniz. Bak uzantısı dosyanın bir öneki kayıtlı halini tutar. Bu nedenle bak dosyasını açmak istediğiniz zaman ismini değiştirdiğiniz projenizin bir öneki kayıtlı haline ulaşmış olursunuz.
Autocad programı içerisinde otomatik kaydetme işlemi vardır. Bu işlem anlık olarak belirli aralıklarla dosyanızı kaydeder. Kaydedilen dosya bak uzantısı olarak kayıtlı hale gelmemektedir. Bu nedenle projenizin otomatik kaydedilmiş hali bak dosyası içerisinde yer almaz. Autocad bak uzantısı yalnızca kullanıcı tarafından kaydedilen projeyi saklı tutar.