Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İster yatırım amaçlı ister kendi evinizi yapmak veya tesisinizi kurmak için alın, arsa almak tahmin ettiğinizden çok daha zor bir iş. Aslında arsa alımını zorlaştıran en büyük etken, arsa alırken dikkat etmeniz gereken unsurları bilmemenizden kaynaklanıyor. Günümüzde birçok insan, yeterli araştırmayı yapmadığı için arsa alımı sırasında ve sonrasında sorunlar yaşıyor.
Peki, arsa almadan önce ne yapmamız gerekiyor? İlk olarak satın alma amacımızı belirlemeliyiz. Daha sonra aşağıda listelediğimiz maddeleri ele almanız gerekiyor. Böylelikle arsa almaya karar verdiğiniz andan itibaren tüm süreç, sorunsuz ve hızlı bir şekilde yönetilebiliyor.
Kendinize sormanız gereken ilk soru “arsayı yatırım için mi alacağım yoksa ev veya tesis gibi bir yapı mı inşa edeceğim?” olmalı. Aslında bu sorunun cevabı dikkat etmeniz gereken noktalara dair genel bir fikir oluşturur.

Yatırım Amaçlı Mı Alacaksınız?

Arsayı yatırım amacıyla alacağınızı düşünelim. Bu amaçla hareket ederseniz, yatırım yapacağınız arsanın mümkün olan en kısa sürede getiri sağlamasını istersiniz. Yatırım yaptığınız arsadan gelir elde ederken arsanın hangi şehirde ve ilçede yer aldığı, boyutları, yerleşim yerine uzaklığı gibi unsurlar ön plana çıkıyor. Yüksek yatırım getirisi elde etmek istiyorsanız, yoğunluğu yüksek olan yerlerden alım yapmalısınız. Ayrıca yol kenarları ve yol geçme olasılığı olan bölgeler de doğru bir yatırımdır. Uzun vadeli getiri düşünüyorsanız, gelecekte bölgede yapılacak projeleri düşünebilirsiniz.

 

Bina Yapmayı Düşünüyor Musunuz?

Amacınız yatırım değil de bina yapmak. Şunu aklınızdan çıkarmamalısınız; her arsada imar izni yoktur. Yani arsa satın aldığınızda otomatik olarak bina inşa etme izni de satın almış olmazsınız. Eğer aldığınız arsa imar iznine sahipse, bu durumda sorunsuz bir şekilde, ilgili yönetmeliklere uygun olarak binanızı inşa edebilirsiniz.
Eğer imar izni yoksa bu durum biraz zorlayıcı olabilir. İmar izni, arsa alındıktan sonra ilgili belediyelere başvurularak çıkarılabilir. Fakat tüm arsalar imara uygun değildir. Bu nedenle arsayı satın almadan önce bina yapıp yapamayacağınızı kontrol etmeniz gerekir.

Acaba Arsa Nasıl Bir Toprak Üzerinde ?

Alacağınız arsa üzerine bina veya tesis inşa etmeyi düşünüyorsanız, bu noktada devreye toprağın jeolojik özellikleri geliyor. Alacağınız arazi deprem bölgesinde mi? Ya da bölgede sık sık sel veya taşkın yaşanıyor mu? Arazi dere yatağında mı? Bina inşa etme amacıyla arsa alıyorsanız tüm bu sorunların cevabını araştırmalısınız. Bu sorular inşaat yapmanızı engellemese bile inşaat maliyetini artırabilir.

Alacağınız Arsanın Tapusu Var Mı?

Önemli noktalardan bir diğeri ise size arsayı satacak kişide tapunun olup olmaması. Türkiye’de tapusuz satışlardan dolayı sayısız dava işlem görmektedir. Bazı satıcılar, tapusuz satış yapmakta. Fakat bu tür bir satış sonrasında alıcı, satıcı tarafından dolandırılabilir. Ya da satıcının söylediği arsa yeriyle tapuda gösterilen yer birbirinden farklı olabilir.
Noterden satış işlemi gerçekleştirildikten sonra alıcının bu tür bir durumda parasını alması için dava sürecini başlatması gerekir. Keyifli bir yatırım sürecinin keyifsiz bir dava sürecine dönüşmemesi için satış işleminden önce satıcıdan arsanın tapusunu isteyin.

Arsa Hisseli Mi Yoksa Tek Bir Kişiye Mi Ait?

Tapuyu gördükten sonra arsanın hisseli mi yoksa tek bir kişiye mi ait olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Eğer tek bir kişiye aitse, herhangi bir sorun olmadan satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer alacağınız arsa hisseliyse bu noktada ne kadar hisseyi satın alacağınıza dikkat etmeniz gerekir. Hisseli tapu satışı ile ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz.

En Önemli Konu Arsanın Fiyatı Uygun Mu?

Arsa alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan sonra karar aşamasına geçebilirsiniz. Fakat karar vermeden önce kendinize son bir soru daha sorun. Arsanın fiyatı uygun mu? Bazen satıcılar, spekülatif olaylar yaratarak arsanın fiyatını yükseltmeye çalışır. Ederinden fazla ödeme yapmamak adına bölgede diğer arsa fiyatlarını araştırın. Gerekli durumlarda uzmanlardan yardım alın ve en uygun fiyata en çok getiri sağlayabileceğiniz arsayı tercih edin.