Alçı Sıva Maliyetini Küçümsemeyin

Alçı sıva deyince aklıma hep duvarcı Kemal Usta geliyor. Duvarcıyla alçıcının ne alakası var diyeceksiniz, hemen açıklayayım:

Duvarcı Kemal usta her ne düzgün çalışan bir usta olsa da duvarı ipinde örmüyordu. Biz de duvar köşelerinin tam 90o olmasına dikkat eden bir firmayız, duvarda gönyesizlik olmamalı.Bu nedenle Kemal usta teraziyi kaçırdığında bizim duvarı teraziye almak için daha fazla alçı kullanmamız gerekiyordu. Örneğin: Kemal usta teraziyi 1 cm kaçırsa, biz duvarın bir köşesine 1,5 cm sıva yaparken diğer köşesine 2,5 cm yapıyoruz ki tam terazi olsun.

Teraziyi kaçırmayan duvarcı mı olur diyeceksiniz, hiç sormayın, gayet de var ama tabii ki diğerlerine kıyasla biraz daha fazla istiyorlar. Peki değiyor mu? Eğer duvarlarınızı teraziye almak gibi bir derdiniz yoksa, köşeleriniz tam gönye değil de 92 veya 88 olsa da olur diyorsanız değmez. Ama bizim için değer. Sebebini sıva metrajı ve maliyetiyle anlatayım.

 

20 tane 100 m² daireli bir binada yaklaşık olarak 4000 m² duvar örülür (İç ve dış duvarlar dahil).
Duvarların tam terazisinde olduğunu ve tüm duvarlara 1,5 cm sıva yapılacağını düşündüğünüzde yaklaşık olarak 4500 torba alçı gider.(1 paket=35 kg) Kalınlığı 2 cm yaptığınızda 6000 torba alçı gider. Aradaki fark 1500 torba. 1 torba alçının fiyatı 8,5 TL civarındadır. Bu da 13.000 TL yapar + ek süre + indirme parası + binaya 50 ton ekstra yük.

İşte bu yüzden ben artık Kemal Ustayla çalışmak istemiyorum. Ama piyasada düzgün ustaya m²’sine 50 krş fazla vermemek için nice Kemal Ustalarla çalışan müteahhitler var.
Ayrıca bu kadar alçı için en az 6-7 kamyon-tır gelmesi gerekir. Genelde usta, şantiyeye gelen alçıyı indirmez, müteahhit alçıyı indirmesi için bir amele tutar, ona da indirdiği torba başına para verir. Onun da piyasası çok farklı olmakla birlikte torbası 30-40 krş civarındadır. Yani 5000 torba alçıyı 2000 TL’ye indirirler. Siz 2000 TL’yi önemsemiyor olabilirsiniz ama inşaat maliyet hesabı yaparken en ince detaylara kadar hesap yapıyoruz, başarılı olmamızın sebebi de bu.
Bilinmesi gereken şey şudur: İnşaatın maliyeti bir bütündür, duvarı ucuz yaptırmış olabilirsiniz ama acısı alçıdan çıktıktan sonra hiçbir şey ifade etmiyor.