04 Ara

Arsa Sahiplerine Ödenen Kira Ve Taşınma Bedeli

GAYRİMENKUL, HUKUK, YÖNETMELİK

Arsa Sahiplerine Ödenen Kira Ve Taşınma Bedeli

Müteahhitler arsa sahipleriyle pazarlığa oturduğu zaman vereceği daire m²’sinin yanı sıra teminat mektubunu, aylık ödenecek kira bedelini ve taşınma bedelini de görüşür. Bunun mantığı şudur:
Arsa sahibinin binası yıkılıp yeniden yapılacak, bu süre zarfında arsa sahibi kiralık bir yere taşınmalı. İnşaatın yapım süresi boyunca o kiralık dairede kalacak. İnşaat kentsel dönüşüm sürecinde yapılacaksa bakanlık bağımsız bölüm başına 795TL veriyor. Bu fiyat 2016 fiyatı ama 2017 fiyatı henüz açıklanmadı. Arsa sahibi de diyor ki, 800TL kime yeter, bizim buralarda kiralar 2000TL. Ben 1-2 senelik de olsa muhitimi değişemem, bana 2000TL lazım. Mecburen aradaki farkı müteahhit veriyor.

Arsa sahibi sonrasında taşınma parası istiyor: “Eski evimden kiraya çıkacağım. Kiradan da tekrar yeni eve taşınacağım. Benim param yok, onun için de taşınma parası isterim” diyor.
Bazı arsa sahiplerinin maddi durumu olsa da, müteahhit durumu olmayanlara kira-taşınma ödemesi yaptığı için diğerlerine de yapmak durumunda kalıyor çoğu zaman.

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Bu bedeller pazarlığa göre çok değişiyor. Bazı arsalarda müteahhit kira bedellerini 6-12-18 aylık peşin verirken, bazı yerlerde ay ay veriyor. Kira bedelinin başlangıcı bazen binayı tahliye zamanı olurken bazen inşaat ruhsatının çıktığı tarih oluyor. Taşınma bedeli de genelde 1 kira bedeli kadar verilirken, bazı arsalarda hiç verilmiyor, bazılarında 5-6bin TL veriliyor. Dediğim gibi her şey pazarlığa bağlı.

Ama arsa sahiplerinin unutmaması gereken bir şey var: Müteahhit inşaatın maliyetini hesaplarken bunların hepsini tek tek yazıyor. Müteahhitten daha çok kira almanız daire m²’lerinizin küçülmesine sebep olabilir. Hem dairelerim büyük hem de kirayı çok yüksek alıyorum diye de sevinmeyin yarı yolda mağdur olabilirsiniz. Zira ilk 4-5 ay kirayı ödedikten sonra ortalıktan kaybolan müteahhitler gördüğümüz gibi, 12 aylık kirayı peşin ödeyip yine 3-4 ay sonra ortalıktan kaybolan müteahhitler de azımsanmayacak kadar az.

BU YAZILARIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alçı Sıva Maliyeti… 03/12/2018 Arsamı Müteahhite V… 05/12/2018